Kurtuluş mücadelemizin tacı, birliğimizin; dirliğimizin temeli ve geleceğimizin teminatı olan son Devletimiz Türkiye Cumhuriyetinin 95. kuruluş yıldönümünü kutlamanın gururunu ve coşkusunu bugün hep birlikte yaşıyoruz.
 
Bayramınızı içtenlikle kutluyor ve öncelikle yönetim biçimi olarak cumhuriyeti “Türk Milletinin karakterine ve geleneklerine en uygun idare” olarak ifade eden Kurucu liderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, onun kahraman silah arkadaşlarını, bedelini kanla ödediğimiz bu güzel toprakları vatan yapan tüm aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi, sonsuz rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.
 
Bilindiği üzere; Cumhuriyetimiz; 29 EKİM 1923 günü Türkiye Büyük Millet Meclisinde; “Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir. İdare usulü, halkın mukadderatını geleceğini bizzat ve bilfiil idare etmesi esasına dayanır. Türkiye Devletinin hükümet şekli Cumhuriyettir.” ifadeleriyle bütün dünyaya ilan edilmiştir.
 
Cumhuriyetimiz; Büyük Türk milletinin kendi küllerinden adeta yeniden doğduğu büyük destanı taçlandıran, aziz Milletimizi yeni ve sağlam esaslarıyla, emin ve sağlam bir istikbal yolunda hızla ilerleten, yüksek ahlaki değer ve niteliklere dayanan,  erdemli,  faziletli insanlar yetiştiren, demokratik idarenin mükemmel bir örneğidir. Aynı zamanda halkın gelişimini ve yükselişini sağlayan, Milletimizin; birlik ve beraberliğinden, bağımsızlık ve hürriyetinden asla taviz vermeyeceğinin ve çağdaş dünyada hak ettiği onurlu yeri alma kararlılığında olduğunun göstergesi, imkânsız denilenleri başardığımızın en önemli kanıtıdır.
 
Bugün; 95 yıl önce büyük lider Atatürk’ün önümüze koyduğu, “Muasır medeniyetler seviyesine ulaşma” hedefinde büyük mesafeler almanın onurunu ve gururunu hep birlikte yaşıyoruz. Türk insanı, Cumhuriyet sayesinde Devletin tek ve gerçek sahibi olduğunun, hâkimiyetin kayıtsız şartsız milletin olduğunun bilincindedir.
 
Modern, demokratik,  laik ve sosyal Cumhuriyet ve onun kazanımları ırk, dil, din, inanç ve cinsiyet farkı gözetmeksizin her Türk vatandaşının ortak varlığıdır. Gelişen ekonomimiz, yaptıklarımız ve yapabileceklerimiz dostlarımıza güven ve övünç kaynağı olmakta, milletimize düşmanlık hisleri besleyen karanlık güçleri ve vatan hainlerini  ise  korku  ve  telaşa   düşürmektedir.
 
Yaşadığımız kritik coğrafyadaki tüm olumsuzluklara ciddi risk ve tehditlere rağmen; “Tek Vatan, Tek Bayrak, Tek Devlet, Tek Millet” anlayışıyla, ortak tarih, ortak kader ve amaç birliğiyle, vatandaşlık kimliği ilkelerine dayanan temeller üzerinde yükselen ülkemiz, dünyanın en gelişmiş on ekonomisinden biri olmayı hedeflemiş, büyük bir Millet ve Devlet olmanın gereği olarak ecdadı gibi milyonlarca vatansız insana kucak açmış, dünyanın neresinde olursa olsun mazlumlara sahip çıkmış, yakın bölgesine ve ötesine barış, adalet ve refahı yaymaya çalışmıştır.
 
Büyük Türk Milleti daha aydınlık yarınlara ancak Cumhuriyetle varabileceğinin bilincindedir ve yönetim şekliyle kıvançlıdır. Ulaştığımız nokta, hepimize heyecan ve ümit vermekte, birlik ve beraberliğimizi pekiştirmekte, milletçe daha iri ve diri olma azmimizi yenilemektedir.
 
Cumhurbaşkanlığı sistemi ile daha hızlı karar alma ve uygulama kabiliyetine kavuşan çağdaş, demokrat, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti; temel niteliklerini, hedeflerini, ilkelerini koruyarak, hür ve serbest bir ülke olarak milli ve yerli değerlerine sahip çıkarak yoluna devam etmektedir.
 
Çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşma çabalarımızı 95. kuruluş yıl dönümünde aynı hızla sürdürmeye; devletimizin bekası milletimizin refahı için çalışmaya, mazlumların yanında, zalimlerin ve vatan hainlerinin ise karşısında olmaya, her zamankinden daha azimli ve kararlıyız.
 
Büyük Türk Milletinin geçmişten geleceğe en değerli ışık kaynağı, Cumhuriyetimizin kurucusu; büyük kahraman ve devlet adamı Mustafa Kemal ATATÜRK’ün yolunda yürümeye, milli ve manevi değerlerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Onu, kahraman ecdadımızı, aziz şehit ve gazilerimizi milletimizin kalbinde ve gönlünde ebediyete kadar yaşatacak ve asla unutmayacağız.
 
Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetimizin kuruluş bayramını tekrar kutluyor, coşkumuzu ve gururumuzu ebediyete kadar milletçe birlik ve beraberlik içerisinde yaşayabilmeyi diliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
 
 
                                                                                                                                                                                        Bekir YILMAZ
                                                                                                                                                                                     Bodrum Kaymakamı