Kaymakamlığımızın İlçe Sağlık Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzle birlikte organize ettiği Royal Arena Otelimizin ve Ticaret Odamızın destekleyici olduğu Bodrum Bağımlılıkla Mücadele ve Korunma Stratejisi Çalıştayı Royal Arena Otel de yapıldı.
 
Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı ve İçişleri Bakanlığı Türkiye Uyuşturucu İzleme Merkezi Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Nemci İlhan ve İstanbul Gelişim Üniversitesi Öğretim Görevlisi Psikiyatri uzmanı Doç. Dr. Elif Mutlu’ nun konferansçı olarak katıldığı Çalıştaya Sayın Valimiz Esengül Civelek, Kaymakamımız Bekir Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcımız Barış Duman, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Coşkun Sel, İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci, Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon, sivil toplum kuruluş temsilcileri, İlçe Bağımlılıkla Mücadele Koordinasyon Kurul Üyesi Kurumların Yönetici ve Personeli, ilçe protokolü yer aldı.
 
Kaymakamımız Bekir yılmaz yaptığı konuşmada; “Bağımlılığın çok önemli bir toplumsal sorun olduğunu, geleceğe umutla bakmak için sağlıklı nesiller yetiştirmek gerektiğini ifade ederek bu konuda mücadelenin ve korunmanın önemine değindi. Çalıştayın amacının; bu hususta etkin konumda bulunan kamu görevlilerimiz, özellikle idareci, rehberlik öğretmenler, okul aile birlikleri, sağlık personeli, kolluk birimleri ve sivil toplum kuruluşlarımız arasındaki işbirliğini, iletişimi istişareyi geliştirmek, bilgi donanımını artırmak, değerli hocalarımızdan profesyonel destek almak suretiyle, bir program dahilinde bu çalışmaları daha bilinçli yürütmek olduğunu ifade ederek Sayın Valimize ve emeği geçen herkese teşekkür etti.”
 
Sayın Valimiz Esengül Civelek çalıştay da yaptığı konuşmada; “Bir devlet politikası olarak mücadele edilen bağımlılığın toplum ve bireyleri etkileyen biyolojik, psikolojik, sosyal boyutları olan bir sağlık sorunu ve halk sağlığı sorunu olduğunu ifade etti. Geleceğimizi tehdit eden, bu ciddi sorunumuzla mücadelede son yıllarda ülkemizde önemli yasal düzenlemeler gerçekleştirilmiş, bağımlılıkla mücadele alanında hizmet sunan kurumların kurumsal kapasitelerini, insan kaynaklarını, teknik kapasitelerini güçlendirmek, kurumlar arası işbirliği ve koordinasyonu arttırmak üzere önemli adımlar atıldığını, bugün geldiğimiz noktada bağımlılıkla mücadelede sadece güvenlik tedbirleri ve yasal düzenlemelerin yeterli olamayacağı gerçeğinden hareketle arzın önlenmesi, talebin azaltılması, tedavi, rehabilitasyon ve sosyal uyum çalışmaları multi disipliner bir yaklaşımla, bütüncül bir bakış açısıyla  en üst düzeyde kararlılıkla yürütülmesi gerektiğini ifade etti. Ayrıca, toplumun bugününü, yarınını ve geleceğini tehdit eden bağımlılıkla mücadele konusunda kamu kurum kuruluşları, yerel yönetimler, üniversiteler, özel sektör,   sivil toplum kuruluşları ve medya etkin bir işbirliği içerisinde topyekun seferberlik halinde çok önemli çalışmalar gerçekleştirildiğini ifade ederek, Sağlıklı, mutlu, huzurlu, güvenli ve güçlü ülke geleceğimiz açısından büyük önem arz eden bağımlılıkla mücadele konusunda şimdiye kadar gerçekleştirilmiş olan tüm çalışmalar için teşekkür etti, bundan sonraki çalışmalarda başarılar diledi.

Konuşmaların ardından Türkiye ve Dünya Bağımlılıkla Mücadele ve Birincil Korunma Stratejileri, Bağımlılık Tedavi ve Rehabilitasyon, İkincil ve Üçüncül Korunma Stratejileri konusunda Prof. Dr. Mustafa Nemci İlhan ve İstanbul Gelişim Üniversitesi Öğretim Görevlisi Psikiyatri uzmanı Doç. Dr. Elif Mutlu tarafından sunumlar yapıldı.Çalıştayda bağımlılıkla mücadele konusunda kurumların nasıl işbirliği yapacağı, hangi, sorumlulukları alacağı, risklerin azaltılması için hangi çalışmaların yapılması gerektiği gibi konular üzerinde de grup çalışmaları, anketler  ve sunumlar gerçekleştirildi.
 
Çalıştay sonrası 3 ay, 6 ay ve 1 yıl sonrası izleme ve değerlendirilmeler yapılacağı bildirildi.