Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kurtuluş mücadelesini başlatmak için silah arkadaşıyla birlikte 19 Mayıs 1919'da Samsun'a ayak basmasının 100'üncü yıl dönümü, ilçemizde törenlerle kutlandı. Etkinlikler, sabah saatlerinde Bodrum Belediye meydanındaki Atatürk Anıtı önünde çelenk sunumu ile başladı.
  Düzenlenen törene; Kaymakamımız Bekir Yılmaz, Ak Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz Demir, Bodrum Garnizon Komutanı Per. Alb. İzzet Adagideli, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Cumhuriyet Başsavcısı Şükrü Arslan, Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Geçin, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Fatih Uzunlulu, Muharip Gaziler Derneği Bodrum Şubesi üyeleri, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.
   Meydandaki törenin ardından kutlamalar, Bodrum Şehir Stadı'nda devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Fatih Uzunlu günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yaptı. Öğrencilerin Atatürk'ün Gençliğe Hitabı ve Gençlerin Ata'ya Cevabını okumasıyla süren tören, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği 1. Matematik Olimpiyatı’nda dereceye girenlere ödüllerinin verilmesiyle devam etti. Ortakent Yahşi Gençlik Spor Kulübü Halkoyunları Minikler Kategorisi Türkiye Şampiyonu ekibi ile Akademi Karya ve Karya Çiçekleri Gençlik Spor Halkoyunları ekibinin gösterileri herkes tarafından ilgiyle izlendi. Etkinlik Kanuni Sultan Süleyman Anadolu Lisesi ve Turgutreis Uğur Anadolu Lisesi öğrencilerinin sunduğu gösterilerle sona erdi.
   Kutlama programı kapsamında akşam saat 21.00'da fener alayı düzenlendi. Fener alayına Kaymakamımız Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras,  Gazilerimiz,. Sivil Toplum Kuruluşları, Bodrum Bandosu eşliğinde, ellerinde Türk bayrakları ve meşalelerle Marina önünde toplanan binlerce vatandaşımız katıldı.