1-14 Mayıs tarihleri arasında sürecek olan festival, Bodrum Milta Marina’dan İskele Meydanı’na doğru kortej yürüyüşü ile başladı. Yürüyüşün ardından Bodrum Kalesi Kuzey Hendeğinde çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. Kaymakamımız Bekir Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Celalettin Ekinci, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Altındağ ve Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Geçin de katılımlarıyla etkinliğe destek oldu. Erzincan, Kırklareli, Malatya, Giresun, Elazığ, Adıyaman, Kocaeli, Balıkesir, İstanbul, Yalova, Antalya, Ordu, Ankara ve Muğla'daki 15 özel eğitim okulundan 160 özel birey ile velileri, öğretmenler ve Bodrum’da yaşayan vatandaşlar da festival alanında yer aldı.
 
        Bodrum'daki Yahşi Özel Eğitim Uygulama ve İş Uygulama Okulu öğrencileri ile Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden gelen farklı engel gruplarındaki bireyleri buluşturmak ve oryantasyonunu sağlamak amacıyla düzenlenen festival, ilk günden ilgi gördü. Türkiye’nin dört bir yanından gelen özel eğitim okullarının, Bodrum Kalesi Kuzey Hendeğinde gösterdikleri çeşitli performanslar ise izleyenlerden büyük beğeni topladı.
 
        Festivalin açılış konuşmasını Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Geçin yaptı. Sonrasında etkinliği düzenleyen kurumlara ve emek veren herkese teşekkür eden Kaymakamımız Bekir Yılmaz, “Böyle güzel bir şenlikte sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum. Hepimiz bir engelli adayıyız aslında. Ülkemize baktığımız zaman 9 milyon engellimiz var. Şöyle bir hesap yaptığımız zaman yaklaşık 30 milyon insan ya engelli ya da engelli ailesi. O halde engelli kardeşlerimiz, bu toplumun bir gerçeği ise onlara sahip çıkmak, onların hayatını kolaylaştırmak durumundayız. Bu bizim hem görevimiz hem de toplumsal sorumluluğumuz.” diye konuştu.